Meditasyon ile Başlayan Huzurlu Bir Hayat

Günümüz modern dünyasında, birçok kişi huzuru farklı yerlerde arıyor. Bazıları huzuru doğada bulmaya çalışıyor, bazıları meditasyon ya da yoga yapmayı öğreniyor. Bu sebeple, meditasyon kavramını son zamanlarda daha çok duyuyoruz.

Meditasyon kelime anlamı olarak derin düşünmek olsa da aslında amaç düşüncelerden arınmaktır. Tam olarak nedir diye bakacak olursak, kişinin kafasındaki düşüncelerden arınarak huzuru, sessizliği ve dinginliği yakalamasını sağlayan bir tekniktir.

Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir?

Wisconsin Universitesi’nden araştırmacı Richard Davidson’ın araştırmalarına göre düzenli meditasyon sayesinde beyin, içine girdiği “savaş ya da kaç” modundan çıkarak kabul etmeyi öğreniyor ve bu da mutluluğu arttırıyor. Meditasyon sırasında derin bir rahatlama moduna girilir, vücudun oksijen tüketimi azalır, nefes alıp verme hızı yavaşlar, kandaki laktat seviyesi (düşük seviye laktat sakinliğin göstergesidir) düşer. Adrenal bezlerinin stres karşısında salgıladığı hormonlar dengelenir ve hatta yaşlanma hızını yavaştan kortizol salgısı artar. Bunlara ek olarak, düzenli meditasyonun DHEA hormonunun salgılanmasını arttırdığı gösteriyor. DHEA, insanın ruh halini, cinsel isteğini, vücut yağ oranını düzenler. DHEA, aynı zamanda bağışıklık sisteminin ve beynin güçlenmesini sağlayarak stresle daha kolay başa çıkabilmeyi sağlar.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapmayı öğrenmek hiç de sanıldığı gibi zor değildir. Meditasyon yaparken sessiz bir mekân seçip, loş ışıklı ya da mumlar yakılmış bir ortam hazırlayabilirsiniz. Sizi rahatlatacağını düşünüyorsanız, tütsü de yakabilirsiniz. Vücudunuzda dikkat etmeniz gereken durum ise midenizin çok dolu veya boş olmamasıdır. Dilerseniz, aşağıdaki fotoğraflarda gösterildiği gibi dik oturabilir ya da uzanabilirsiniz. Kollarınızın yere paralel ve ellerinizin serbest olması önerilir. Meditasyon yaparken en önemli olan kural, kendinizi rahat hissetmenizdir. 

Doğru oturuşu yaptıktan sonra gözlerinizi kapatarak derin nefesler alın. Burnunuzdan rahat ve doğal nefes alıp vermeye başlayın. Sadece nefesinize odaklanın ve nefesinizi takip edin. O an bunu yapmaya çalıştığınız için bir sürü düşünce aklınıza üşüşebilir. İzin verin, düşünceler aksın ve gitsin. Sadece gözlemleyin, müdahale etmeye çalışmayın. Meditasyon için ortalama süre 20 dakikadır. Ancak, yeni başlayanlar için 3 dakika bile yeterli olacaktır. Bu süreyi zamanla arttırabilirsiniz. Meditasyona son vermek istediğinizde derin bir nefes alıp vererek gözlerinizi açıp, meditasyonunuzu tamamlayın.

Yukarıdaki yöntem en basit tekniktir. Bu teknik dışında başka yöntemler de vardır. Bunlar; mandala ile meditasyon, mantra ile meditasyon, yönlendirmeli meditasyon gibi meditasyon yöntemleridir. Hangi yöntem olursa olsun, önemli olan meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Düzenli meditasyon sayesinde stresten ve negatif düşüncelerden arınarak zihnimizi sakinleştiririz. Böylece hayatımızın her alanında huzuru ve sakinliği yakalayabilir, sağlığımıza olumlu katkıda bulunabiliriz.

Moment Uygulamasını Bu Linkten İndirebilirsiniz: https://itunes.apple.com/US/app/id1279064649?l=en
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *