Meditasyon ve Anda Yaşamak

An Meselesi

Son dönemlerde “anda kalmak” veya “anda yaşamak” terimlerini sıkça duyuyoruz. Herkes anda olmanın öneminden bahsediyor. Peki ne demek anda olmak?

Anda olmak, zihnimizdeki parazitlerin arasında doğru frekansı bulup müziği duymaktır. Kendi benliğimizle bağlantıda olmaktır. O an her ne yapıyorsanız tüm varlığınızla o eylemin içinde ve zihnen bununla uyum içinde olmaktır. Yeterince anda kalmaya başladığımızda, kendimizle olan uyumu bir başka canlıyla, yeryüzünün diğer unsurlarıyla da deneyimlemeye başlarız. Bu mükemmel uyum, iç huzurun ve mutluluğun anahtarıdır.

Söylemesi dile kolay, fakat nasıl anda kalacağım?

Herkesin varmak istediği yer anda olma durumu. Yıllarca kaygı, korku, endişe, öfke gibi yıkıcı duygu ve düşüncelerle dolu zihnimizin bizi yönetmesine alışmışız. Şimdi bu zincirlerden kurtulmanın biraz zaman alması çok doğal. Değişim bir süreçtir ve bu yolculukta yaşanan her an da bu değişim sürecinin bir parçası.

Anda olmanın temeli farkına varmaktır. Farkına varmak ise bir duyguyla veya gerçeklikle karşılaşmaya cesaret etmektir. Bizi geriye çeken duygularla, zihnimizi sürekli meşgul eden geçmişten gelen olaylarla baş edebilmemiz için önce bunların farkına varmamız gerek. O zaman bu yıkıcı duygu ve düşüncelerin içinden cesaretle yürüyüp geçebiliriz, geçmişte yaşananlarla vedalaşabiliriz, henüz gelmemiş olan gelecek için kaygılanmayı bırakabiliriz. Bahsettiğimiz farkına varış ve içinden geçiş için ihtiyacımız olan cesaret ise anda, şimdi ve burada gizlidir. Şimdi ve burada olana içeriden ve dışarıdan bakabilmek, değişimi mümkün kılar. “An” dediğimiz şey; bir zaman dilimi olmanın ötesinde, kendi benliğimize yerleşebileceğimiz, varoluşumuzu ortaya koyabileceğimiz, yaşadığımızı hissedebileceğimiz ortamdır. 

Meditasyon ve anda kalmak?

Meditasyon, en basit tabiriyle zihin sessizliğine ulaşmak anlamına gelir. Meditasyon, bizim anda olmayı alışkanlık haline getirmemizi sağlayan bir tekniktir. Nefes egzersizleriyle desteklenen düzenli meditasyon çalışmaları, geçmişte yaşanan olaylardan özgürleşip, gelecekle ilgili kaygıları bırakmamıza yardımcı olur. Bu konuda, anda kalma meditasyonu, affetme meditasyonu, içimizdeki çocukla buluşma meditasyonu gibi çeşitli meditasyonlardan faydalanabiliriz. Meditasyon yaparak deneyimlediğimiz anda kalmayı, gün içerisinde de kolaylıkla pratik edebiliriz. Geçmiş ya da gelecek zamana kayan duygu ve düşüncelerimizi fark ettiğimiz anda, derin bir nefes alıp, sorgulamadan bu yıkıcı enerjileri tekrar nefes vererek serbest bırakmayı deneyin. Böylelikle, anda kalma sürelerini kendi kendinize arttırabilirsiniz.

Şunu belirtmeliyim ki, anda kalmak gelecek için koyduğumuz bir hedef değildir. Tam şu anda bu satırları okurken, yer çekimini hissedin, yaşadığınızın farkına varın, nefes alın ve verin. Nefesimizin farkında olmak, anda olmaktır.

Moment Uygulamasını Bu Linkten İndirebilirsiniz: https://itunes.apple.com/US/app/id1279064649?l=en
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *