Stres ile baş etme yöntemi olarak Meditasyon ve ThetaHealing®

Stres nedir?

Stres, her insanın hayatında var olan bir durumdur. Stres, temelde kişinin çevresine, yaşadığı olaylara, içinde bulunduğu durumlara adaptasyon becerisidir. Yani ortalama bir stres düzeyi insanların çevrelerinde olup bitenlere tepki verebilmesini sağlar. Olumlu stres, kendi potansiyelimizi kullanmamızı ve bu doyumu hissetmemizi sağlar. Bu nedenle kendimiz için çok yoğun ve uzun olmamak üzere ortalama bir strese ihtiyacımız vardır. Bu noktada, stres ve aşırı stresi ayırt etmek gerekir. Aşırı stres, stresin gerekenden fazla yaşanan istenmeyen halidir. Bu durum, kişinin fiziki, zihinsel ve ruhsal kapasitesini zorlar. Kişinin sosyal, iş ve özel hayatıyla ilgili uyumunu bozar. Kişi, hayata olumsuz yönden bakmaya başlar ve karamsar bir ruh haline girer. Süregelen stres sonucu azalan seratonin hormonu sevivesi ile kişi depresyona kadar sürüklenebilir.

Peki stresin kaynağı nedir?

Birçok insan stresin; başkaları ya da bazı olaylar tarafından kaynaklandığını düşünür. Oysa stres; bizim ortaya çıkan durumlara karşı gösterdiğimiz tepkilerdir. Genel olarak strese karşı verilen üç çeşit tepki vardır. Kişi, karşılaştığı durumla mücadele edecek gücünün olduğuna inanıyorsa “savaşma”, baş edemeyeceğine inanıyorsa “kaçma”, eğer kaçacak kadar dahi gücünün olmadığına inanıyorsa “donup kalma” tepkilerini verir. Anlaşıldığı üzere, verilen tepkinin kaynağı kişinin kendine karşı olan temel inançlarıdır.

Kendine ilişkin temel inançları “güçlüyüm, çözüm üretebilirim, başarabilirim” şeklinde olan kişi otomatik olarak savaşma tepkisi verir. Kaçma tepkisini otomatik olarak veren kişinin temel inançları ise “zayıfım, beceremem, yetersizim” şeklindedir. Donup kalan kişinin temel inançlarının ise “kaçarak kendimi fark ettirirsem zarar görürüm, acizim, çaresizim” şeklinde olduğu görülmektedir. Bu tepkilerden hangisinin verileceği kişinin içinde bulunduğu anda değil, genetik düzeylerinden ve geçmiş yaşantıların izlerinden oluşan kendilik psikolojisi tarafından belirlenir.

Stres vücutta nelere yol açıyor?

Strese girdiğimizde vücudumuz fiziksel ve zihinsel çağlayanlar bütünü olarak çeşitli tepkiler verir. Gün içerisinde aşırı strese bağlı yaşanan bu fizyolojik değişikliklerin sıklığı bağışıklık sistemimizin zayıf düşmesine sebep olur. Bu nedenle aşırı stres bir dizi hastalığın kapısını aralar.

Stresin neden olduğu hastalıklar:

•Kalp atışlarının hızlanması ve kan basıncının yükselmesi ile koroner kalp rahatsızlıklarına

•Böbreküstü bezlerinden salgılanan stres hormonları olan adrenalin ve kortizol artışı ile anksiyete, endişe, korku ve uykusuzluk yaşanmasına

•Pankreastan daha fazla glükoz, daha az insülin salgılaması ile şeker hastalığı ve obeziteye

•Kan akışının büyük kısmının sindirim sistemi organları yerine kaslara doğru yolunu değiştirmesi ile sindirim bozukluklarına

• DHEA hormonunun (anti-aging, büyüme ve seks hormonu) azalması ile erken yaşlanmaya

•Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile enfeksiyonlara açık olmaya ve kanser hücreleri oluşum riskinin artışına

  • Yapışkan kan pıhtısı artışı ile kalp krizi gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabiliyor.

Stres ile baş etme yöntemi olarak Meditasyon ve ThetaHealing

Araştırmalara göre, düzenli meditasyon sayesinde bütün sağlık parameterlerinde yaklaşık %78’lik bir korelasyon katsayısı ile iyileşme gözlemlenmektedir. Dr.Deepak Chopra’nın “Kuantum İyilesme” adlı kitabından bu konuda hakemli dergilerde yayınlanmış araştırmalara ulaşabilirsiniz.

Düzenli meditasyon sayesinde beden, zihin ve ruh sağlığımızı dengeleyen dingin farkındalık durumuna girmeyi alışkanlık haline getiririz. Dingin farkındalık durumunda, fizyolojik değerlerimiz normale döner ve bedenimiz strese karşı verdiği tepkileri telafi eder. Bu sakinleşme sayesinde, beden ve zihin uyumlu bir hal alır. Kan basıncımız normale döner, terleme azalır, nefes alışverişlerimiz normale döner, stres hormonları yerine yaşlanma karşıtı olan DHEA (anti-aging) hormonu salgılaması başlar ve kan pıhtısı yapışkanlığı da normal seviyesine iner. Bu sakinleşme hali düzenli olarak pratik edildiğinde günlük hayatımızın bir parçası haline gelerek stres karşısındaki tepkilerimizin yapıcı olmasına yardımcı olur.

Buna ek olarak, ThetaHealing yöntemi ile kendimize ilişkin temel inançlarımızı geçmiş ve genetik düzeylerimizde değiştirebiliriz. Böylece, en başta bahsettiğimiz gibi stres karşısında verilen üç tipik tepki dışında var olan diğer seçenekleri de keşfedebiliriz. Yıkıcı tepkiler vermek yerine, yapıcı tepkiler vermeyi kolaylıkla deneyimleriz.

Unutmayın, yaşamınıza dahil olacak her şey verdiğiniz tepkilerin sonucuna göre şekillenir. Yaşamınızı daha güzel yapmak sizin elinizde.

Moment Uygulamasını Bu Linkten İndirebilirsiniz: https://itunes.apple.com/US/app/id1279064649?l=en
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *